Haber Detayı
18 Aralık 2018 - Salı 11:19
 
AMERİKA'DA 'BUCALI MANAV' ÖDÜLÜ
Bucalı başarlı akademisyen Oktay Şekercisoy Amerika'daki Binghamton Üniversitesi’nde babası Manav Hüseyin Şekercioğlu adına ödül vermeye başladı.
EĞİTİM Haberi
AMERİKA'DA 'BUCALI MANAV' ÖDÜLÜ

Haber/Cihan Erkut - Tarih boyunca İzmir’in batıya dönük yüzü olan Buca, yetiştirdiği önemli isimlere her zaman bir yenisini eklemeyi bilmiştir. Buca’da dünyaya gelen ve eğitim hayatı için Amerika’ya giden Oktay Şekercisoy’da akademik kariyerindeki başarısı ile Binghamton Üniversitesi’nde Uluslararası Ticaret ve İşletme alanında akademisyen olarak görev yapıyor.

Babasına ve Buca’ya olan vefasına bir anlam katmak isteyen Oktay Şekercisoy, “Bucalı Manav Hüseyin Şekercisoy” bursu vererek bir ödül töreni düzenleyecek.

 

20 yıl önce Amerika’ya gittiğinde ona sahip çıkan Lyceum programı sayesinde eğitim hayatını sürdüren Şekercisoy, bu desteği hiç unutmadığını belirtiyor.

Oktay Şekercisoy bu ödülü verme fikrinin nasıl ortaya çıktığını şu sözlerle anlattı.

“Ben Binghamton Universitesi’ne master yapmak icin ilk geldiğimde, 20 sene önce, Üniversite’deki parasız ve de bursa ihtiyacı olan bir öğrenci olarak Lyceum isimli program bana Amerika’daki ilk isimi verdi ve okul paramı ödedi. Ben de seneler sonra ayni üniversitede çalışıp para kazanmaya başlayınca, Lyceum programına dahil olan öğrenciler için gönül borcumu ödemek ve de burs vermek istedim. Verilecek akademik ödülün ve de bursun isminin de canım babamın isminin olması teklifini Üniversite yönetimine götürdüm, onlar da çok olumlu karşıladılar ve böylece “Bucali Manav Huseyin Sekercisoy Odulu” ortaya cıktı.

AMERİKALILAR BUCA'YI TANIYACAK

Şekercisoy bundan her yıl bu ödülü vereceğini ve kendi gibi yüksek lisans yapan öğrencilere destek olacağını belirtti. Oktay hoca bu ödülle birlikte Amerikalılara Buca’yı anlatma fırsatı bulacaklarına dikkat çekerek, “Ödül töreni sırasında hem Amerikalı gençlere Buca tanıtılmış olacak ayni zamanda da bir seyyar satıcı olan Manav Hüseyin’in kim olduğu, evlatlarına rızık ve eğitim sağlamak için nasıl çalışıp çabaladığı konuşulup gençlere anlatılacak. Hem benim elimden tutan bir kuruluşa hem de canim babama gönül borcumu bu şekilde ödemek istedim.” dedi.

 

“FAKİR ÇOCUKLARA EĞİTİM VE FIRSATI VE KÜLTÜREL İLETİŞİM”

Ödüle aday olacak öğrencilerin eğitimde fırsat eşitliği ve kültürler arası iletişim konusunda araştırma yapma ön koşulu koyduklarına dikkat çeken Şekercisoy, “Ödüle başvurmak isteyen ya da aday gösterilecek olan öğrencilerin fakir çocuklara eğitim fırsatları sağlanması ve de kültürler arası iletişim konularında akademik çalışma yapıyor olması gibi bir önkoşul koyduk. Buradaki amaç ta her iki konunun da ne kadar önemli olduğuna dikkatleri çekmek ve gençleri bu konular üzerinde araştırma yapmaya ve çalışmaya tevsik etmek.” dedi. 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: AMERİKA'DA, 'BUCALI, MANAV', ÖDÜLÜ,
Yorumlar
Haber Yazılımı