Haber Detayı
15 Ekim 2018 - Pazartesi 09:59
 
ATİLLA KAYA'DAN PİRİŞTİNA'YA MESAJ 'GÖRÜŞMEYE HAZIRIZ'
AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina'ya sunduğu açık çekin vadesinin uzun olduğunu belirterek "Biz Ankara’da İzmir’de nerede çözüm adresi varsa bu noktada görüşmeye ve çözüm bulmaya hazırız." dedi.
SİYASET Haberi
ATİLLA KAYA'DAN PİRİŞTİNA'YA MESAJ 'GÖRÜŞMEYE HAZIRIZ'

AK Parti İzmir Milletvekillerinin en çalışkan ismi olan Mahmut Atilla Kaya, Ankara'daki meclis çalışmalarından ayırdığı zamanı vatandaşlara ayırıyor. M.Atilla Kaya Torbalı ve Göztepe'deki çalışma ofislerinin bir yenisi de Buca'ya açtı. Sosyal medya hesaplarından yaptığı duyurulara yüzlerce vatandaş ilgi gösteriyor ve görüşme yapmak için uzun kuyruklar oluşuyor.  Buca'daki görüşmelerine öğlen 12'de başlayan Atilla Kaya'nın mesaisi gece 11'de bitti. 

Buca'daki ofisinde görüştüğümüz Atilla Kaya ile Buca üzerine sohbet ettik. Atilla Kaya, Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina'ya verdiği "açık çek" hala ortada duruyor. Başkan Piriştina'nın "3 imzaya ihtiyacım var" açıklamasını vekil Kaya'ya sorduk ve "sorunların çözümü için hazırız" mesajı verdi. 

 

AK Parti'nin Buca adayı konusunda da bir isim artık daha fazla öne çıkmış görünüyor. 

Bucalı muhtarla yaptığınız toplantıda “açık çek” sunmuştunuz. O açık çeke dönüş oldu mu?

Bir dönüş olmadı. Buca’daki yaşayan vatandaşlarım için yerel iktidarla birlikte bir yaklaşım gösterelim istedik ancak Buca Belediye Başkanı arkadaşımız bu çeki gelip bozdurmadı. 4,5 yıllık dönem içinde Buca menfaatleri için birlikte çalışma imkânına da sahip olamadık. Çekin vadesi uzun, biz siyasette seçimler bittikten sonraki süreçte hizmet zamanı geliyor. Bu noktada daha birkaç ay zamanı var. 30 Mart seçimlerinden sonra orada bir AK Partili arkadaşımız olacak. Bu tip bir yaklaşım siyaseten birlikte iş yapabilme noktasındaki tüm çağrılarımıza rağmen beraberlik yaklaşımı göstermemişse Bucalı hemşerilerimizin de tepki gösterdiği bir durum. 30 Martta bu durum ortadan kalkacak ama 30 Marta kadar, görev yapacağı döneme ilişkin olarak biz ne konu olursa, sözümüzün arkasındayız. Buca’nın menfaatine ne varsa hükümetimiz eliyle halledilebilecek sorunların çözümü için hazırız.

 

Başkan Piriştina Buca Cezaevi arkasındaki lojmanlar, tren hattı ve eski Buca Stadyumunun tahsisi için 3 imzaya ihtiyacım var demişti?

Bunlara ilişkin dosyalarını hazırlayıp bunların çözümü noktasında bizle ne zaman görüşmek isterse biz bu noktada da bir yer gibi şuraya geliriz şuraya gitmeyiz diye bir tavır koymuyoruz. Bunlara ilişkin hazırlığı varsa biz görüşmeye hazırız. Bize resmi ya da gayri resmi yollardan talepleri için yardım istiyorum diye kendisinin bir müracaatı olmadı. Hem ben hem de ilçe başkanı arkadaşımız ne zaman bir talep dosyası hazırlarsa, biz Ankara’da, İzmir’de nerede çözüm adresi varsa bu noktada görüşmeye ve çözüm bulmaya hazırız.

 

Biz CHP’li siyasetçiler gibi değil, Binali Bey’den aldığımız düsturla yıldırım hızıyla çalışıyoruz. Hemen kısa sürede bu konuların çözümünü sağlayabiliriz.

 

Buca’da 47 mahalle muhtarımızı gezdiniz ve sonra bir toplantı yaptınız. Muhtarların tepkileri nasıldı?

Buca İzmir’in en güzel ilçelerinden biri ama maalesef Kınık ve Kiraz Belediyelerinin dahi artık çözmüş olduğu problemleri, gündemden düşmüş sorunları Buca’da hala olduğunu görmek bizleri üzüyor.

 

Ortada yerel yönetim noktasında ciddi bir zafiyet doğmuş. Muhtarlar arkadaşlar, esnaf ve vatandaşlardan gördüğümüz tıkanmışlık ile vizyonsuzluk var. Örneğin Forbes Caddesi, eskisinden daha kötü konuma sokulmuş, oradaki esnafların gelirlerinde büyük bir düşüş oluşması var. Bu düzenleme bir yıldan beri yapılamadı. Bizim Marmaray’ı yaptığımız sürede Forbes Caddesinin yapımını dahi gerçekleştiremeyen, eskisinden daha kötü bir sonuç çıktı. CHP’li belediyelerin bu noktada ciddi bir ekipsizlik ve vizyonsuzluğu var.

 

Bizim tüm bakanlıklarımız yardımcı olabilmek açısından da hazır. Plan, proje ya da şehir plancıları yoksa bunları da sağlarız. İzmir ve Buca’ya yazık oluyor. Hem bir kamu kaynağı gereksiz şekilde kullanılmış oluyor hem de vatandaşlarımız süre ve gelir kaybına uğruyor.

Buca’da yatırımlar yaptınız. Bunlar vatandaşın hayatında ne gibi kolaylıklar sağladı?

İzmir’de en çok okul yaptığımız yer Buca ama keşke daha çok yer olsa daha çok okul yapsak. Kamu yatırımlarını yapabilmek adına İzmir’in genel olarak merkezinde yaşadığımız en büyük sıkıntı yerel yönetimlerin bir planlama yapmadıkları için çok kamu yatırımı yapacağımız alan bırakmamalarıdır. Özellikle Buca’da Milli Eğitimin bu noktada önemli yatırımları var.

 

Buca trafiği de bizim konumuz değil ama trafiğin artık ilçeyi yaşanamaz hale getirdiği herkesin malumudur. Burada hemşerilerimiz saatlerce trafikle boğuşuyorlar.

 

Yıldız Mahallesi’ndeki otoyol bağlantısıyla birlikte, yerel yönetimin yapması gereken şehir içi trafiği rahatlatma noktasındaki adımı biz gerçekleştirmiş olacağız.

 

Bu projeyi belediyenin internet sitesine koymuşlardı. Ben ona da çok bir şey demedim en azından bizim yaptığımız bir işi sahiplenmeleri güzel. Kimin yaptığının önemi yok, önemli olan çözümü bulmak. Artık 80 bin vatandaşımız şehir içi trafiğine girmeden Yıldız Mahallesi’nden Buca’ya girmiş olacak. Yıl sonuna doğru bitiricez ve açılışını da birlikte gerçekleştireceğiz. Buca İzmir’in en güzel ilçesi, Buca’nın marka değerini arttırmamız lazım.

 

CHP ve Ak Parti’li belediyelerin icraat farkları var. Bunlar neler?

Belediyecilik Ak Parti’nin işidir. Türkiye’deki belediyelerin büyük kısmında AK Partili belediyeler var. Maalesef ki İzmir 20 yılı aşkın süredir CHP’li belediye yönetimiyle gidiyor. İzmir’in yakın olduğu illere bakın, aradaki yerel yatırımların farkları çok net şekilde ortaya çıkıyor. Buca’daki hemşerilerimiz yerel kalkınma ve gelişmenin belediyeciliğin nasıl yapıldığını görmek için yakındaki Menderes ve Kemalpaşa gibi yerleri görebilir. Aradaki farkları zaten anlayacaklardır.

 

Torbalı’da Belediye Başkanımızla gece dolaşırken Buca’dan Torbalı’ya taşınmış hemşerilerimiz vardı. Neden taşındıklarını sorduğumuzda Torbalı’daki sosyal donatı alanlarının, alt yapının Buca ile kıyas göstermediğini ve ulaşım imkânlarından şikâyet ediyorlar. Menderes ve Torbalı’ya doğru akış görüyoruz.

 

Buca için bu seçim çok önemli bunu hemşerilerimizde görüyorlar. Bu süreç içinden çıkılmaz bir sürece doğru gidiyor. 2019 Mart seçimlerinin Buca için tünelden önceki son çıkış olduğunu düşünüyorum. Bu yönetim anlayışıyla Buca’nın sorunları büyüyerek devam ediyor. Yerel hizmetlerden kaynaklanan sıkıntılar sosyal problemlere doğru akacağını görüyorum.

 

İnsan üzülüyor. Biz açık çek veriyoruz ama elimizi tutacak bir yaklaşımda bulunmadılar. Bugün Menderes’te 500 milyon kadar yapılmış bir yatırım var. Torbalı’da 600 milyona yakın, Kiraz geldiği nokta ortada. Bunlar önemli şeyler. Genel ve yerel iktidar el ele verdiğinde ne kadar güzel örneklerin çıktığını da görüyoruz. Buca’nın da kaybedecek zamanı yok. 10 yıllık süre içersinde maalesef boşa geçen yıllar nedeniyle Buca’daki sorunların hızlı ve acil şekilde çözülmesi lazım. Büyük değişim de 2019 Martta gerçekleşecek.

 

Bu değişimi yapacağını düşündüğünüz adayın özellikleri Buca’da neler olmalı?

Buca kendi içinden önemli değerleri çıkaran, bu siyasetçileri İzmir ve Türkiye’ye sunmuş bir ilçedir. Işılay Saygın gibi bir örnek var ki sadece Buca değil Türkiye’nin her yerinde efsane siyasetçi olarak yer alıyor. Bu da neden çünkü hizmet ettiği için.

 

Buca’da başta ilçe başkanımız Mustafa Arslan olmak üzere çok gayretli, vizyonu geniş, kendini geliştirmiş arkadaşlarımız var. Mesela gençlik kollarımız Buca için proje üretiyor. Ama maalesef bunu karşı rakiplerde ve CHP’de göremiyoruz. Böyle bir dert ve tasaları da yok. Aralarında kavgaları da eskiden kapalı salonlarda yaparlardı. Şimdi açık açık kavga ediyorlar.

 

Biz Buca’nın 10 yıl kaybettiği dönemi çok hızlı şekilde telafi edecek Bucalı bir arkadaşımızı Bucalı hemşerilerimizin önüne koyacağız.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ATİLLA, KAYA'DAN, PİRİŞTİNA'YA, MESAJ, 'GÖRÜŞMEYE, HAZIRIZ',
Yorumlar
Haber Yazılımı