Haber Detayı
15 Ekim 2018 - Pazartesi 13:01
 
BAKAN ALBAYRAK: KOMİSYONCULUK TARİHE KARIŞACAK
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak önümüzdeki süreçte Hal Yasası'nın Meclis'e getirileceğini ve böylece komisyonculuğun sona ereceğini kaydetti.
EKONOMİ Haberi
BAKAN ALBAYRAK: KOMİSYONCULUK TARİHE KARIŞACAK

Türkiye 2023 zirvesinde açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Kurdaki volatilenin önüne geçilmesiyle birlikte aşağı yönlü seyir kendisini göstermeye başladı." dedi. Bakan Albayrak'ın açıklamaları şöyle:

Ülkemizin önde gelen markalarından, mahalle bakkalımıza kadar herkes omuz omuza verdi ve enflasyonla topyekün büyük mücadeleyi sahiplendi. Yapısal adımlarla desteklediğimiz sürecin sonunda enflasyon ve faiz denen iki prangadan ekonomimizi adım adım kurtardığımızı hepimiz göreceğiz. Yatırımcıların, küresel oyuncuların ülkemize olan güveni, her geçen gün artmaya devam ediyor.

 

Ekonomide özellike son dönemde dış ticaret rakamlarının dengelenmeye başladığını görmeye hepimiz şahit olduk. İhracatın ithalatı karşılama oranı Temmuz'da yüzde 70'lere çıkarak çok güçlü dengelenmenin sinyalini verdi. Dengelenme süreci arzu ettiğimiz seviyede devam ediyor

 

Olumsuz hava güçlü şekilde dağılmaya başladı. Küresel yatırımcıların Türkiye'ye güveni artıyor. Enflasyon rakamları, kur ve faiz açısından kötü bir dönemi geride bıraktık. 

 

Türkiye çok güçlü bir altyapı ve hazırlık dönemi yaşıyor. Çok kısa stratejiler de belirledik, çok kısa vadede atılması gereken adımların çoğunu tamamladık. Gereken ani müdahaleleri yaptık. Hal Yasası Meclis gündemine gelecek artık komisyonculuk tarihe karışacak. Küresel olarak operasyon olursa çok kısa stratejiler de olur.

 

Kritik bir ekosistem oluşturacağız. Üretici enflasyonuna karşı güçlü aksiyon adımları atılacak. Üretim ve girdi maliyetlerini düşürmek için reel sektöre destek vermeye devam edeceğiz.

 

Ağustos ayında yaşanılan süreç Türkiye'nin maruz kaldığı en büyük ekonomik saldırıdır.

 

Türkiye spekülatif saldırıları büyük bir başarı ile beklenenin altında hasarla atlattı. Dünyanın birinci gündemi ekonomi. Her ülkenin birinci önceliği kendi çıkarları. Suni gündemlere takılıp, ortak akılla sorunlara çözüm bulmaktan uzaklaşmayalım

Kaynak: Editör:
Etiketler: BAKAN, ALBAYRAK:, KOMİSYONCULUK, TARİHE, KARIŞACAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı