Haber Detayı
17 Ekim 2018 - Çarşamba 10:22
 
BİR ÇOCUK DAHA ÖLMEDEN BU YOLA ÇARE BULUNMALI
Buca-Koop Mahallesi'deki Ege İhracatçı Birlikler Ortaokulunda okuyan öğrenciler her okul çıkışı ölüm tehlikesi atlatıyor.
GÜNDEM Haberi
BİR ÇOCUK DAHA ÖLMEDEN BU YOLA ÇARE BULUNMALI

Cihan Erkut - Okulların başlamasıyla öğrenciler sahaya indi ve Buca'da her gün on binlerce öğrenci ya yürüyerek ya da servisleriyle evine ulaşıyor. Buca-Koop Mahallesi'nde yer alan Ege İhracatçılar Birliği Ortaokulunda öğrenim gören 1278 öğrencide sabahçı ve öğlenci olarak iki vardiyalı olarak okulu paylaşıyor.

Sabahçı öğrencilerin okuldan ayrıldıkları saat olan 13'den sonra okul önünde karmaşa başlıyor. Ahmet Piriştina Bulvarı üzerinde yer alan okulda yolun aşağı doğru eğimli olmasından dolayı araçlar hızlı bir şekilde seyir halindeyken okulun önüne geliyor.

Öğrencilerin geçiş yaptıkları noktanın her iki tarafında da uyarı tabelası ve tümsek olsa da yetersiz kalıyor. Geçiş noktasına sıfır noktasındaki tümsek araçların durmasını engellemeyecek kadar alçak ve uzun şekilde yapılmış. Binlerce öğrencinin kullandığı bu geçiş noktası tehlike saçıyor.

Daha önce aynı noktada bir öğrenci trafik kazası nedeniyle hayatını kaybetmiş ancak alınan önlemler hala yetersiz ve bu durum velileri endişeye sürüklüyor.

Buca-Koop Mahallesi Muhtar Adayı Kemal Acar mahallasindeki bu konuya dikkat çekti ve önlem alınmasını istedi. Acar, “ Bu noktada daha bir çocuğumuz trafik kazasında hayatını kaybetti. Aynı acı olayın yaşanmaması için yetkililerden bu noktaya dikkatlerini çekmek istiyoruz. Yol üzerindeki kasisler yetersiz. Uyarı levhaları bu noktasının ilerisinden başlamalı ki sürücüler dikkatli gelsin. Ayrıca yol üzerine de yavaşlatmak için uyarı işaretleri konulabilir.” dedi.

Kendi çocuklarınında öğrenim gördüğü okulda hem velilerin hemde okul yönetiminin bu taleplerini onayladığını belirten Kemal Acar, “ İsteyen gelip görebilir. Kışın yağmur suları yukarından aşağı doğru geliyor. Tam bu noktada çocuklar yağmur sularından kaçalım derken bir de karşıya geçmeye çalışıyor. Üst geçit olur olmaz bilmiyoruz ama en azından öğrencilerin geçiş yaptığı bu alan yeniden düzenleneli” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: BİR, ÇOCUK, DAHA, ÖLMEDEN, BU, YOLA, ÇARE, BULUNMALI,
Yorumlar
Haber Yazılımı