Haber Detayı
30 Kasım 2018 - Cuma 12:27
 
BUCA METROSU İÇİN EKSİĞİMİZ YOK İMZA BEKLİYORUZ
Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe, "Cumhurbaşkanlığı’nın bir üst kurulu olduğunu, ofislerinden birisinin bu tip yatırımların finansmanına karar verdiğini öğrenince bir yazı yazdık. Henüz buna da bir yanıt almış değiliz. Teknik olarak bu yatırımı yapmak için bir eksiğimiz yok.”
SİYASET Haberi
BUCA METROSU İÇİN EKSİĞİMİZ YOK İMZA BEKLİYORUZ

İzmir Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde 2009 yılında kurulan, kent ekonomisinde belirleyici role sahip kurum ve kuruluşların temsilcilerinin üye olarak yer aldığı İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu (İEKKK), 82. toplantısını Tarihi Havagazı Fabrikası'nda gerçekleştirdi.

 

Toplantıda, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe, gerçekleştirdikleri raylı sistem yatırımlarının son durumuna ilişkin sunum yaptı.

"Buca metrosu için krediyi bulmuştuk"

Yapımı planlanan raylı sistem yatırımları hakkında da bilgi veren Buğra Gökçe, Konak ve Karşıyaka tramvaylarının yapımı sırasında Buca’nın da projeye entegre edilmesini Ulaştırma Bakanlığı’na ilettiklerini ancak Bakanlığın “biz yapacağız” demesinin ardından beklediklerini belirterek şöyle devam etti:

“Bakanlık bu projeyi kendisi de uygulamayınca, 2016 yılında Buca’nın nüfus artışını da göz önüne alarak tramvay yerine 13.5 kilometrelik metro projesi hazırladık. 2017 yılı Ağustos ayında Ulaştırma Bakanlığı’na göndererek fizibilite onayını aldık.

 

Ancak diğer kentler gibi metro projemiz hükümet tarafından finansa edilmediği için uluslararası krediye ihtiyacımız vardı. Krediyi de bulduk. Uluslararası kredi ile yapım ihalesine çıkmak için Kalkınma Bakanlığı Yüksek Planlama Kurulu’na projeyi sunup onay almamız gerekiyordu. Ancak onay gelmedi.

 

24 Haziran seçimlerinden sonra da Kalkınma Bakanlığı kalmadı. Yüksek Planlama Kurulu var mı?  Tam bilmiyoruz.  Cumhurbaşkanlığı’nın bir üst kurulu olduğunu, ofislerinden birisinin bu tip yatırımların finansmanına karar verdiğini öğrenince bir yazı yazdık. Henüz buna da bir yanıt almış değiliz.

 

Teknik olarak bu yatırımı yapmak için bir eksiğimiz yok.” 

 

Metroda 90 saniye hedefi

Genel Sekreter Gökçe, metroyu Evka 3’ten Bornova merkeze taşıyacak 1.2 kilometrelik tek istasyonlu hattın geçtiği noktada binalara temas nedeniyle güvenlik sorunu olduğunu ve bu yüzden bugüne kadar beklediklerini hatırlatarak, yaptıkları çalışmalarla bu sıkıntıyı aştıklarını ve ülkenin finans olanakları el verdiğinde ihaleye çıkılabileceğini kaydetti. 15 kilometrelik Buca ve Bornova merkez metro hatları için İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hazır ve düğmeye basabilecek noktada olduğunu sözlerine ekleyen Gökçe,  İzmir Metrosu’nun ülkenin en geniş araç kapasitesine sahip metrosu olduğunu ve 2.5 dakika aralıklı sefer sıklıklarının 90 saniyeye düşürülmesi için de çalışma yaptıklarına dikkat çekti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: BUCA, METROSU, İÇİN, EKSİĞİMİZ, YOK, İMZA, BEKLİYORUZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı