Haber Detayı
30 Ekim 2018 - Salı 16:14
 
ERCAN TATI 'CHP İKTİDARINI DEVAM ETTİRMEK İSTİYORUM'
Buca Belediyesi eski Başkanı Ercan Tatı, Sonsöz TV’de yayınlanan, ‘Günaydın Ege’ programına konuk oldu ve Aslı Eren’in sorularını yanıtladı. 2019 yılında gerçekleşecek yerel seçimlerde eski görevi için yeniden yola çıkan ve aday adaylığı başvurusunda bulunan Tatı, sürece dair önemli açıklamalarda bulundu.
SİYASET Haberi
ERCAN TATI 'CHP İKTİDARINI DEVAM ETTİRMEK İSTİYORUM'

Buca Belediyesi eski Başkanı Ercan Tatı, Sonsöz TV’de yayınlanan, ‘Günaydın Ege’ programına konuk oldu ve Aslı Eren’in sorularını yanıtladı. 

İşte programda öne çıkan detaylar;

 

2014’TE KÜSMEDİM AMA SIKILDIM!

2014 yerel seçimlerinde aday gösterilmemesine dair konuşan Ercan Tatı, “2009 yılındaki seçim CHP açısından pek kazanılacak gibi görünmüyordu ancak biz tarihi bir farkla kazandık. Yüzde 54’le seçimi aldık. 2014’te yine aday aydıydık ama aday gösterilmedim. Ama ben CHP’liyim. CHP’ye üye olurken şartname altına imza atıyorum. Partimin kararlarına uyacağım diyorum ve kabul ediyorum. Aday gösterilen arkadaşımızın yanında destek olduk. Adayımız budur dedim. Çalıştık ve kazandırdık. Küsmedim ama sıkıldım. 39 yıl sonra alınan seçimi baki kıldırmak için çalıştık. 4 buçuk yıl içinde ne oldu? İşimi yaptım. Davet edildiğim yerlere gittim. Yerel bir gazetemizde köşe yazdım. Halkın içindeydim. Sadece Buca değil, İzmir halkının içindeydim. İl genel meclis üyesiydim. İzmir’in tüm ilçelerinin 638 köyünde yatırımımız var. Aday adaylığına gelince, yapmak istediğim yatırımlar vardı. Onları yapmak istiyorum” dedi.

 

KENDİ KENDİME Mİ KILIÇ ÇEKECEĞİM?

Tatı, “‘Niye davul zurnayla coşkulu bir aday ilanlığı yapmadın?’ diyenler oluyor.  Arkamda boranlar, holdingler yok. Cumhuriyet çocuğu olarak yola çıkıyorum. CHP ilçe binası ile belediye binası 40 metre… Düşünsenize orada CHP’li bir belediye başkanı oturuyor. Orayı almak istiyorsunuz. Ben kendi kendime mi kılıç çekeceğim? Orada başka bir parti oturuyor olsaydı o zaman ortalığı davul ve zurnayla yıkalım. O zaman iktidar olan parti geldiğimizi görsün. Davul zurnaya gerek yok. İktidar zaten bizde... Ben de bu iktidarın devam etmesi için yola çıkıyorum. Görevde oturan arkadaşımızı rencide etmeye gerek yok. Pek çok arkadaşım sosyal medya hesabımdan öğrendi. Davul zurnayla ilan edenleri yadırgamıyorum. Ama CHP’li ilçe belediye başkanlarının iktidarda olduğu ilçelerde biraz daha dikkatli olmak gerekiyor” açıklamasını yaptı.

 

BEN DOĞRUYU YAPTIM!

2014’te aday gösterilmediği halde partisine sırtını dönmediğini vurgulayan Tatı, “Ben doğruyu yaptım. İktidarı CHP’ye yeniden kazandırarak ben doğruyu yaptım” ifadelerini kullandı.

 

HİÇBİR BEKLENTİ İÇİNDE OLMADAN TÜM ARKADAŞLARIMI GÖREVE DAVET EDİYORUM

Başkanlık dönemindeki eleştirilere cevap veren Tatı, yeni dönemde olası iktidarı özelinde, “Buca’da başkanlığım döneminde eleştiriler vardı. Gürültü vs… Onlar benim suçum değildi. Buca’yı yaşanan bir şehir yapmak istiyorum. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kırsalda ne halde olduğunu göstermeliyiz. 2019 seçimlerinde tüm arkadaşlarımı göreve davet ediyorum. Hiçbir beklenti içinde olmadan… Tek beklentimiz 1 Nisan sabahı 30’da 30 haberini duymak, görmektir” dedi.

 

KİMSE KAYBEDECEĞİ YARIŞA ÇIKMAZ

2019 seçimlerinin CHP ve Buca açısından kaybedilme riski taşıdığının öne sürülmesi üzerine konuşan Tatı, “Her seçim risklidir. Seçim sokakta kazanılır. Anketlerde kazanılmaz. Sandıktan ne çıkarsa sonuç odur. Buca ve Karabağlar için AK Parti’nin ciddi bir çalışma yaptığı biliniyor. Buca’da AK Parti kazanacak demek zor. Ama Karabağlar enteresan bir ilçedir. İktidar partisi ben nasıl kazanayım diye Karabağlar Bayraklı’yı bölmüştür. Uygun bir adayla Karabağlar da kazanılacaktır. Bir partide neden bu kadar çok aday adayı var diye sormak lazım. Kimse kaybedeceği yarışa çıkmaz. Hep Narlıdere ve Karşıyaka yüksek oyla hava yapar ya… İyi ki varlar, helal olsun. Bunlara Buca’da eklenecek diye düşünüyorum. Seçim ofislerine bayrak asarak seçim kazanılmaz” ifadelerini kullandı.

BIRAKTIĞIM BÜTÇEYİ BİLİYORUM, ALACAĞIM BÜTÇEYİ GÖRMEM LAZIM!

‘Göreve geldiğiniz takdirde neler yapacaksınız?’ sorusu karşısında konuşan Tatı, “Pişmeyen yemeği yiyemezsiniz. Bıraktığım bütçeyi biliyorum, alacağım bütçeyi görmem lazım. ‘Havalimanı yaptırırım’ diyebilirim ama ben siyasetçiyim. Verdiğim sözü tutarım. Yatırıma ne ayırabiliriz onları görmek lazım. İçimden geçen yarı olimpik havuz yaptım, olimpik yapılması lazım. Modern pazar yerlerinin yapımına ilk ben başlamıştım. Şirinyer’in mutlaka bitirilmesi lazım. Kent yenileme projelerinin yapılması lazım. Yeşil alanların arttırılması lazım…

 

Trafik sorunu Şirinyer ve Buca’nın içinde çözülmez. O yolu kamulaştırmayla yapamazsınız.  Otokent çıkışı, Buca Koop- Yıldız girişi, Gölet tarafına giriş ve çıkış yapmamız lazım. EVKA üzerindeki TOKİ konutları üzerinden Kemalpaşa yoluna bir geçit yaptırmamız lazım. Buca trafiğini yaymamız lazım. Otobanı 4 girişli yapsanız da Buca girişi mezarlığın orası tek şeride düşüyor. Şehrin içine girmeden o trafiği dağıtmak lazım.

 

Bunlar sadece ilçe belediyesinin yapacağı bir şey değil. Büyükşehir ve ulaştırma bakanlığıyla alakalı. 650 bin nüfus diyoruz ama üniversite gerçeğimiz var. Onların çoğu kayıtlı değil. Aslında 700 bin nüfusumuz var ama buna sığınamazsınız. Metro bugünün değil 80 yıl öncesinin projeleri olması lazımdı. Metro göze sokulmaz. Metro görülmez. Bugün Avrupa’ya gidin görürsünüz. Metronun yerin altına girmesi lazım. İnsanların gözünün içine sokmak trafiği olumsuz etkilemektir. Buca’ya daha önce yapılmalıydı. Bir ilçe düşünün tüm mezarlıklar onda olsun denize kıyısı yok ama balık hali onda olsun, 3 tane cezaevi olsun, tüm İzmir’in yükünü çekmiş Buca.

 

Bir ulaşım için niye yatırım yapmıyorsunuz? Büyükşehir, bakanlık, hükümetler düşünsün. Vatandaş pek çok şey idrak ediyor. 5 yıl benim neler çektiğimi de biliyorlar” açıklamasını yaptı.

 

CHP’YE İHTİYAÇ VAR!

Tatı ayrıca, “2007 yılında koyduğum hedeflerin yüzde 90’ına ulaştım. İşimiz İzmir gücümüz İzmir demiştik. Pek bir şey değişmedi. İşimiz cumhuriyet gücümüz cumhuriyet. İşim gücüm Buca olacak. Aday oluruz olmayız ama ülkede bir gerçek vardır. Türkiye Cumhuriyeti’ni de kuran Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu CHP’ye ihtiyaç vardır” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ERCAN, TATI, 'CHP, İKTİDARINI, DEVAM, ETTİRMEK, İSTİYORUM',
Yorumlar
Haber Yazılımı