Haber Detayı
03 Ağustos 2018 - Cuma 12:22
 
'İKİ ADAY VAR GÖRÜŞECEĞİZ'
Cihan Erkut - Bucaspor'a futbolcu yetiştiren Bucaspor Akademi son olarak Başkanını da verdi. Kulübün içindeki durumu, Dady’nin ödemelerinden, Saruhan’ın transferine, kongrede geri çekilen önergeden, giden futbolculara kadar bir çok konuya değindik.
SPOR Haberi
'İKİ ADAY VAR GÖRÜŞECEĞİZ'

Cihan Erkut - Bucaspor’un kalbi olan ve en zor zamanında yanında olan alt yapısı yani Bucaspor Akademi yine üstüne düşen görevden kaçmadı ve bu defa futbolcusunu değil Başkanını Bucaspor’a verdi.

 

Taraftar ile kulüp arasında süren gerilimin son bulmasına neden olan ve gemiyi kıyıya güvenle yanaştıracak kaptan olarak seçilen Akademi Başkanı İbrahim Ülgen ile Bucaspor’u konuştuk.

 

Söyleşide Dady’nin ödemelerinden, Saruhan’ın transferine, Buca Belediyesi’nin kulübe olan katkısından, giden futbolculara kadar bir çok konuya değindik. 

 

DADY İLE SÜREÇ NASIL İLERLİYOR

Cihan Erkut:  Dady süreci nasıl ilerliyor. 1 milyon 79 bin Euro borç var.

İbrahim Ülgen: Kulübün önündeki en büyük engel, hareket mekanizmasını kısıtlayan, üstümüzdeki karabulutların nedeni yabancı futbolculara olan borçlardır.

Daha önceki yönetimler bunu hiç önemsememişler. Bir çığ gibi büyümüş. Uzaktan bildiğimiz kadarıyla Ahmet Doğan bu konuda çaba sarf etmiş, belli dosyalar kapatılmış. 3-4 taksiti ödenmiş ama kulüp çıkmaza girince parasal anlamda ödemeler aksatılmış. Dady’nin avukatının ve temsilcisinin tepkisi buna zaten. Şartlar

Yabancılara şunu htirmek gerekiyor “Bu kulüp düşerse paranızı almanız mümkün olmayacak” bunu bilirlerse geri adım atmaları mümkün oluyor. Akıllı hareket etmek lazım. Konuyu belirli bir noktaya getirdik. Bize sunmalarını beklediğimiz bir ödeme planı var. Bizde bir ödeme planı sunacağız. Dady süreci şuan bu aşamada.

Ben tek başıma emaneten bu görevi üstlendim. Bu kulüp göz göre kulübü bırakıp gidemezdik.

 

BUCASPOR BU BORCU NASIL ÖDEMEYİ DÜŞÜNÜYOR

C.E: Bu yüksek bir bedel nasıl ödenecek?

İ.Ü: Bizim kongre süreci devam ediyor. Benim zaten mevcut bir görevim var ancak üst yapıda bana ihtiyaç duyulduğu anda her zaman için göreve hazırım. Ama bu başkanlık değil! Benim öyle bir ekonomik gücün yok, bilgi ve birikimimizle doğru işler yapma adına her türlü girişimde olurum.

 

BAŞKANLIK İÇİN 2 ADAY VAR

C.E: 14 Ağustostaki kongre için adaylar var mı?

İ.Ü: Başkanlık için dolaylı yollardan gelen iki isim var. Değerlendiriyoruz, önümüzdeki günlerde bir araya geleceğiz. Doğru insanlarsa, doğru işler yapacaklarsa, projelerini hazırlarlar takdir alırlarsa kongre salonunda sandık konacak.

5 kişilik yönetimimiz var. Mevcut kadroda olan futbolcuların hepsi akademiden yetişme, aidiyet duygusu olduğu için takıma sahip çıkacaklar. -12 puan gibi bir mağduriyet olmaz bu çocuklar bu takımı ligde tutar. Benim ismim İbrahim, ben buna eminim. Hatta maddi imkan olursa yukarıyı bile zorlar.

BUCASPOR VE BU AKADEMİ DİYE AYRIM GÖZETİLEMEZ

Bundan sonra Bucaspor ve Akademi diye ayrım gözetmeyeceğiz. Böyle bir şey olamaz. İki taraf hep kavga etmiş ama bu çok yanlış çünkü iki tarafta Bucaspor’un menfaatleri için çalışıyor. Enerjimizi takımı nasıl ayakta tutabiliriz konusuna ayırmamız lazım. Gelen yardımları gerekli görmüyorum ama erzak anlamında ciddi destekler aldık burada hak yememek lazım. Büyük ihtimalle 5-6 ay bizi götürecek kadar erzak yardımı aldık.

 

LEVENT BAŞKAN YARDIMLARI AKADEMİ ÜZERİNDEN YAPACAK

C.E: Bucaspor’a destek ama nasıl bir destek verilmesi gerekiyor.

İ.Ü: Yerel yönetimin desteği olması lazım. Levent Başkan da bunun adımını attı. Bundan sonra kulübe yapılan yardımlar akademi üzerinden olacak. Sadece biz yokuz, başka amatör kulüplerde var onlarada yardım ediliyor, tesisler yapılıyor bunlarda az şeyler değil. Her şeyi de Levent Başkandan beklemek yanlış.

Yönetici olarak gelen insanların profesyonel olması gerekiyor. Spor hukuku ve spor yöneticiliği gibi bunun okulları var. Camiadan 4-5 kişi  olacak gerisi profesyonellerden oluşacak bir yapı olması gerekiyor.

 

FUTBOLCULAR SATILSA 5 MİLYON KASAYA GİRERDİ

İ.Ü: Biz PTT 1. Ligde olsaydık kapımız çok çalınırdı. Şuan marka değeri olarak 3. Ligdesiniz. Buna rağmen bir çok futbolcumuz boşa çıktı ve 4-5 milyonluk oyuncularımız gitti. Kulübün kaybıdır. O futbolcuları satsaydık 5 milyon lira gelir elde ederdik.

C.E: Bu futbolcuları elde tutmak için 250-300 bin lira yetiyordu diye biliyoruz.

İ.Ü: Net olmamakla beraber benim de duyumlarım o yönde. Ama bu bilinçli mi yapılıdı ben böyle bir şeye ihtimal vermiyorum. Emek verdiği yere neden ihanet etsin. Bu işi bilmemezlik mi diyelim, tükenmişlik mi, tıkanmışlık mı diyelim maalesef böyle.

“BAŞKANLIK MAKAMINI KİLİTLEDİM”

C.E: Kulübün borcu ne kadar?

İ.Ü: Bilmiyorum. Kulüpteki arkadaşlarla telefon ile irtibat kuruyorum. Başkanlık makamını da kilitledim. Orada olsam da toplantı odasını kullanacaktım. Orada olmam da doğru değil. Koltuk makam önemli değil önemli olan insanın yüreğidir. Bundan sonra da akademi ve Bucaspor birdir. Mesela tüm erzaklar buraya geliyor ve buradan oraya gidiyor.

AKADEMİNİN ÖNERGESİ NEDEN GERİ ÇEKİLDİ

C.E: Kongrede bir önerge sunacaktınız ancak geri çektiniz. Önerge neden geri çekildi.

İ.Ü: Mehmet Seyit Özkan döneminde yapılan bir protokol var. Tüzükte geçiyor ama ayrıntısı yok. Alt yapıdan üst yapıya giden futbolcular için bedel alınması ve satışlarında belli miktarın akademiye verilmesi yönünde. Protokoldeki maddeleri çok ağır buldum. Üst yapıya verilen futbolcuların hemen parasının alınması gerekiyor. Bunu hafifletip gelen insanın elini rahatlatalım. Verdiğimiz zaman hemen para ödenmesin, satışından ve kiralanmasında yüzde 25’i verilsin.

Bir hukukçuya gönderip bunların hukuk dili ile yazılması konusunda mutabık kaldık. Birde değişmez bir kural yapalım sözleşme akademi ile de paylaşılsın dedik. Yeni gelen yönetimler bunu sindirmiş olsun istedik.

Hukukçu arkadaş çok işgüzarmış herhalde, önergenin en altında şöyle bir şey var niye çekildiğini de sizin vasıtasınız ile de herkes bilsin.

Mevcut olan da şöyle yazıyor. Genel kuruldaki 430 kişinin 3/2 çoğunluğu ile bu madde kaldırılabilir diyor bu ağır bir maddedir. Yeni gelende ne yazıyor biliyor musunuz kongreye gelen kişilerden 3/2’si el kaldırınca maddeyi kaldırabiliyorsunuz. 30 kişiyle yapmak çok kolay.

Bizde bundan dolayı önergemizi çektik. Bucaspor’a kötülük yapmış olurduk. Her gelen yönetim bunu değişir ve akademi umurunda olmazdı.

Geçen yıl 23 oyuncu verdik. Bu oyunculardan kişi başı 30 bin lira almamız gerekiyordu. Bu rakamlar çok büyük rakamlarda değil. Bir oyuncu satarsın hepsini karşılarsın.

 

“SARUHAN’I İSTEYEN KULÜPLER VAR”

C.E: Saruhan’ın transfer olması gündem de teklifler var mı?

İ.Ü: Görüşmelerimiz devam ediyor. Saruhan gitmek istiyor. Biz kalmasını isteriz ama zorla tutmak doğru değil. Birkaç kulüp ilgileniyor. PTT 1. Ligde olsaydık değeri 2 milyon Euro olurdu ama 3. Ligdeyiz. Saruhan’dan gelen gerlirle kulüp bir nefes alır diye düşünüyorum.

 

“BAŞKANLIĞI DÜŞÜNEN İNSANLAR KORKMASIN GELSİNLER”

C.E: Eski yönetimler onu bunu kötü yapmış ama bu tesisleri kazandırmışlar en başta da Işılay Saygın, Allah razı olsun. Şimdi bunları parayla alamazsınız.

İ.Ü: Gelen yönetimler dürüstlük, doğruluk, akıllarındaki yönetimi anlatacaklar. Söylediklerinin altı dolu olacaktır. Toplantı yapıp mali tabloyu önlerine koyacağız.  Korkmasın gelsinler. Maddi güç gerektiriyor bunu hissedenler gelsin, usulünü üslubunu anlatalım.

 

Bucalılarından her zaman destek bekliyoruz. Her şey ortada. Eski yönetimde yer alanlar, başkanlar ve Bucalılar çalıştay düzenleyip, Bucaspor namusumuzdur ne yapabiliriz diyebilirler.  Bir de genç arkadaşlarım var. Servis yapan çocuk gelip yardım ediyor. Bunları da görmeleri lazım.

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 'İKİ, ADAY, VAR, GÖRÜŞECEĞİZ',
Yorumlar
Haber Yazılımı