Haber Detayı
24 Temmuz 2018 - Salı 10:50
 
İSMAİL BEKİROĞLU: BUCA’YI REKOR OYLA KAZANACAĞIM
Buca'nın önde gelen siyasi isimlerinden İsmail Bekiroğlu, Buca Belediye Başkanlığı için adaylığını açıklayan ilk isim oldu. Adaylığı konusunda oldukça iddialı olan Bekiroğlu, "Buca’yı rekor oyla kazanacağım. İkinci olan partinin 4 tane meclis üyesi çıkarmaktan başka şansı yok." dedi.
GÜNDEM Haberi
İSMAİL BEKİROĞLU: BUCA’YI REKOR OYLA KAZANACAĞIM

Yerel seçimler her zaman ülkemizin en renkli seçimleri olur. Muhtarlıktan, Belediye Meclis Üyeliğine ve Belediye Başkanlığına varana kadar yüzlerce isim başvuruda bulunur. İsim ve projelerin yarıştığı, sürprizlere açık olan yerel seçimlerde her aday iddialıdır.

 

Buca siyasetinde ise her zaman varlığı koruyan ve partiler üstü bir isim olan İsmail Bekiroğlu aday adaylığını açıklayan ilk kişi oldu.

 

Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Meclis Üyesi olan Bekiroğlu, seçim tarihinden yaklaşık 10 ay önce adaylığını açıkladı. Adaylığını 10 ay önce açıkladı ama İsmail Bekiroğlu çalışmalarını yaklaşık 30 yıldır sürdürüyor.

 

Geçmişten günümüze İsmail Bekiroğlu ve ropörtajımız…

5 MÜDÜRLÜĞÜ AYNI ANDA YAPTIM

1989 seçimlerin Ertan Erdek belediye başkanı olunca bizleri yanına çağırdı ve halk ile diyalogumuz iyi olduğu için tercih edildik. Ertan beyle beraber göreve başladık. Ben İmar, Harita, Planlama, Gecekondu Sosyal Konutlar ve Yapı Kontrol Müdürü olarak göreve başladım. İmar adı altında 5 müdürlüğe bir arada baktım. O dönem halk bizi çok destekledi.

Halkımız ve o dönemki siyasi çevrelerden “istifa et seçime gir” çağrıları geldi. İstifa edip seçime girecekken siyasetçilerin arkamızda olmadıklarını gördük. Doğru Yol Partisi’nden aday olacağım söylendi ve halkın talebini gerçekleştirmek için yola çıktım. Ön seçimde karşımda 7 aday vardı. 7 adayın toplam aldığı oydan 804 oy fazla aldım. “Devletin memuru olarak devletin bakanını yendi” diye ismimiz daha çok duyuldu.

2 ay içersinde üstümüzde çok baskı yapıldı. Bana yapılanı başkalarına da yaptılar onlar çekip gitti ama ben çekip gitmedim.

O günden bu yana halka hizmet veriyorum. Şirinyer’deki ofisimde halk günleri yapıyordum. Büyükşehirdeki genel müdürlüğümü bırakıp Buca’ya daha çok yoğunlaştım. O dönem bana karşı çalışanlar şimdi evde oturuyor.

Daha sonra 99’da MHP’den aday oldum ve aralarında Buca'dan büyük ilçelerinde olduğu 13 ilçede MHP'nin aldığı oyun daha fazlasını ben Buca’da aldım. O dönem, bu gücümün 10’da biri yoktu.

 

REKOR OYLA KAZANACAĞIM

Yapılan anketlerde yüzde 70 benim ismim çıkıyor. İnsanımız vefakardır. Neden bu kadar seviliyorum çünkü Buca’nın kurucuları arasındayım. 1989’da kurucu olarak Ertan beyle geldik. Birebir herkesi tanıyorum. O döneme yaşayanların çocukları ve torunları da hala peşimizde hepsi.

Buca’yı rekor oyla kazanacağım. İkinci olan partinin 4 tane meclis üyesi çıkarmaktan başka şansı yok.

 

BEKİROĞLU NEDEN ADAY OLMAK İSTİYOR

Buca benim için bir tutkudur. 94 yılında başkan olmam istendi ve sonra elimden alındı. Ancak hizmet etmek için illa başkan olmaya gerek yok dedim ve çalışmaya devam ettim. Her gün yüzlerce insanlar görüşüyorum, dertlerine derman olmaya çalışıyorum. Her şey Buca için, ben buca için adayım. Daha önceki hizmetlerimize inanan halkımızda bize inanıyor. İsmail Bekiroğlu varsa belediyenin kapıları açık olur. Başkan halkın arasında olur diyor.

Yıllardır süren bir mücadele devam ediyor. Ne eski partiler ne de eski siyasetçiler sahnede değiller ama İsmail Bekiroğlu hala halkın içinde ve onlarla beraber. 

 

NEDEN PİRİŞTİNA DEĞİL DE BEKİROĞLU

Ben onlara bu şansı verdim. Belediye başkanı oldular. Daha fazla konuşmak istemem çünkü partimin belediye başkanıdır. Halkın bana karşı olan talebi belediyenin iyi ya da kötü yönetilmesiyle ilgili değildir zaten. Buca her zaman beni istedi ama bir takım güçler buna mani olmuştur.

İsmail Bekiroğlu ofisinde her gün sevenleri ve ziyaretçilerini ağırlıyor. 

30 YILDIR KENDİNİ HALKINA ADAMIŞ BİR VAR MI?

Bizim halkımız mütevazıdır. Belediye gittiği zaman başkanı karşısında görmek istiyor. Dertlerini anlatmak istiyor.

Bana Türkiye’de bir adam göster, 30 yıldır kendini halkına adamış, bir tane şaibeye bulaşmamış, yıllarca binlerce imza atmış ama adı şaibeye bulaşmamış bir adam var mı ? Böyle biri neden başkan olmak ister tabii ki hizmet etmek için.

Bakın Türkiye’de eşi benzeri görülmemiş şekilde büyük bir fark atarak kazanacağım. Buca’nın seçim sonuçlarını televizyon kanalları konuşacak. Diyecekler ki, birisi çıktı oyların tamamını nasıl aldı.

Hizmet yaparken partici değilim. Buraya gelen insanlara yardımcı olurken partisini mi soruyorum. Sorunu neyse onu çözerim, işe ihtiyacı varsa bulurum. Bucalılar İsmail Bekiroğlu’nun insan ayırmayacağını çok iyi biliyor. Particilik yapmayacağımı herkes biliyor.

 

İMAR SORUNLARINI AŞACAĞIZ

Bizim projelerimiz insan odaklı olacak. En önemli sorunumuz trafik sorunudur. Batçıklar yapılması gerekiyor. Mesleğim Mimarlık olduğu için Buca’nın imar planıyla ilgili eksiklikler var bunları düzelteceğiz. 1989 yılında yaptığımız planlarlar çok oynandı.

Trafiğe çıkan araç sayısı artıyor, mesela Şirinyer, Üçkuyular, Heykel gibi yerlere batçıklar yapılması gerekiyor. Buca’nın bütçesi buna yetmez ama büyükşehir desteğini almamız lazım.

Buca’nın yüzde 70’nin sorunu imardır. Örneğin vatandaş 2 katlı yere 4 kat çıkmış. İmar affından yararlansa da kentsel dönüşüme girdiği zaman yıkacak ve yine 2 kat yapacak. Bu tip sorunlar var.

 

2 LOJMAN KOCA KENTİN KADERİNİ ENGELLEYEMEZ

Arka yolun açılması mesela, büyükşehir ile irtibatlı olunsa gidip gelinse, proje öne alınsa açılıp yapılacak. Lojmanlar var deniliyor AK Parti hükümeti de geldi burada kaldı ne oldu? Cezaevinin iki tane lojmanı bu koca kentin kaderini engelleyebilir mi! Devletle irtibatı sağlar bunu çözersin.

Buca diğer ilçelere benzemez. Buca İzmir’in en büyük ilçesi olmasına rağmen herkes herkesin ne yaptığını çok iyi bilir.

PERSONELİM İŞİNİN BAŞINDA OLACAK

Buca Belediyesine gelip de benimle görüşemeyecek insan olmayacak. Buca Belediyesi Buca’nın evidir İsmail Bekiroğlu sözünün eridir.

Müdürlüğüm dönemin de 3 sekreterim vardı ve anca yetişiyordum. Personelim saat 8.30’da masasının başında oluyordu. Ben onlardan önce gelirdim. Göreve çıkan araba nereye gidiyor ne yapacak her şeyi bilirdim. Mesela bir vatandaş işinden izin almış gelmiş 4 buçukta belediye de kimseyi bulamazsa olmaz.

 

9 EYLÜL ÜNİVERSİTESİ’Nİ BUCA’YA BİZ GETİRDİK

Proje zaten bizim işimiz. Ertan bey döneminde ne yapabilir dedi. Böyle bırakırsak Buca köy olur dedim. Mesela bir arsanız var. İster 4 tane 10 katlı bina yap ister 10 tane 4 katlı bina yap dedik. Bu benim eserimdir. Yoksa Buca 3-4 kat ile gelişecekti. O binaların arasına yapılan havuzlar ve otoparklar var. Bu insanlar nereye koyacaktı arabalarını.

 

En büyük hizmetimiz ise 9 Eylül Üniversitesini Buca’ya getirmekti. Biz rahmetli Rektör Namık Çevik’e 20 defa gittik geldik. En sonunda tamam dediler yoksa onlar Balçova’ya gidiyorlardı. 9 Eylül Üniversitesi Buca’da olmasaydı Buca ne olurdu.

 5 YILDIR SOKAKTAYIM

31 Mart 2014 Pazartesi sabahından beri sokaklardayım. Ulaşamadığım ve girip ziyaret etmediğim ne esnaf ne kişi kaldı. Birebir tanışmadığım insan kalmadı. Belki yeni gelenler vardır ama onlarla da yakında tanışırız.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İSMAİL, BEKİROĞLU:, BUCA’YI, REKOR, OYLA, KAZANACAĞIM,
Yorumlar
Haber Yazılımı