Haber Detayı
07 Şubat 2019 - Perşembe 15:45
 
İŞTE ZEYBEKÇİ'NİN İZMİR PROJELERİ
AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nihat Zeybekci, İzmir'e ilişkin hazırladığı projeleri açıkladı.
SİYASET Haberi
İŞTE ZEYBEKÇİ'NİN İZMİR PROJELERİ

AK Parti’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nihat Zeybekci, merakla beklenen ’10 Numara İzmir’ projelerini 10 ana başlık halinde açıkladı.

İŞTE ZEYBEKCİ'NİN PROJELERİ

Zeybekci’nin açıkladığı “Her yol İzmir’e çıkar”, “Dünyaya açılmak İzmir’den başlar”, “İzmir’de çalışan kazanır”, “Mavinin yeşille buluştuğu yer İzmir’dir”, “İzmir tarihe sahip çıkar”, “Sahne ışıkları İzmir’de hiç sönmez”, “İzmir’de yaşamak şehirli olmaktır”, “Şampiyonlar İzmir’den çıkar”, “Milano değil, Barselona değil, İzmir!” ve “Hayat İzmir’de güzel” şeklinde 10 başlıkta hazırlanan 63 proje şeklinde sunum yapıldı.

Körfezin iki yakası birbirine bağlanacak

Çanakkale- İstanbul, Ankara-Antalya otoyolları ile İzmir bir ulaşım merkezi haline dönüştürülecek.

 

*zmir’in kuzeyi ve doğu hattı arasında ikinci çevre yolu İzmir’in trafiğini rahatlatacak.

 

Balçova- Çiğli arasında Karayolu ve Raylı Körfez Geçişi (İZKARAY) yapılacak. İzmir körfezinin iki yakası birbirine bağlanacak.

 

Yapılacak çok sayıda alt ve üst geçitler ile İzmir trafiği rahatlayacak.

 

 

Mevcut metro hattına 136 km, İZBAN hattına 70 km, tramvay hattına 18 kilometrelik ilave yapılarak bu hatlar İzmir’i saracak.

 

Çandarlı Kuzey Ege Limanı Projesi, Alsancak Kruvaziyer Limanı, 6 yeni Marina, Balıkçılar limanı gibi projelerle İzmir Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı olacak.

 

Serbest Bölgeler Organize Sanayi Bölgesi, Bilim ve Teknoloji ve Yazılım Vadisi, Gıda ve Tarım Teknolojileri Vadisi, Süt ve Süt Ürünleri Bölgesi İzmir’in ekonomisini canlandıracak.

 

İzmir’in katı atık sorununa çözüm bulacak Ayrıştırma, Depolama, Geri Dönüştürme ve Enerji Üretme Projesi ile bu sorun tarihe karışacak.

 

Körfezdeki kötü koku problemine karşı Körfez Koruma ve Kullanma Planı hayata geçirilecek.

 

İzmir’de çeşmelerden akan suyun içilmesi için içme suyu hattı ve ve tesisleri modern hale gelecek. Yüksek su faturaları sorunu için 0 ile 20 ton su tüketiminde yüzde 50 indirime gidilerek sağlanacak.

 

Yağmur suyunun tamamen kanalizasyon hatlarına verilmesinden kaynaklanan fiziki problemler çözülecek. Yağmur suyu hatları şehrin tamamına yayılacak, kanalizasyon hatları yenilenecek. Yağmur suyu ve kanalizasyon artık birbirine karışmayacak.

 

BUCA CEZAEVİ MİLLET BAHÇESİ OLACAK

Akıllı Kent İzmir, Örnek Mimari Şehirler İzmir’in çehresini değiştirecek.

 

İzmir’e 8 adet Millet Bahçesi yapılacak. ( Millet bahçelerinden birinin Buca Cezaevinin yerine yapılacak.)

 

Urla ilçesi açıklarında bulunan 6 ada üzerine yapılaşma olmadan korunacak.

 

Kemeraltı ve Damlacık’ta restorasyon gerçekleştirilecek, Yeşildere Vadisi ve Kadifekale Teleferik Projesi kent turizmine katkı sağlayacak.

 

Dünyanın sayılı ve Türkiye’nin en büyük arkeoloji ve medeniyetleri müzesi bölgeye kazandırılacak.

 

Geliştirilen kültür projeleriyle İzmir’in önemli sanatçıları İzmir’de yetiştirilecek.

 

Kent Enstitüleri ile nitelikli genç iş gücünün yetiştirilmesi sağlanacak. Gençler sağlık, turizm ve hizmet sektörünün lokomotifi olacak.

 

Kültürpark duvarları yıkılarak halka açılacak

 

İzmir’e mevcut Atatürk Olimpiyat Stadının yerine dünyanın en modern olimpiyat stadı yapılacak.

 

4 ve 5 yıldızlı otellerin sayısı artacak. Termal turizm merkezleri kurulacak.

 

Emekli ve yaşlıların bakımı için uluslararası Geriatri Merkezi İzmir’e kazandırılacak.

 

Sokak hayvanlarının korunması için hayvan zabıtası ve mobil sağlık ekipleri oluşturulacak.

 

İzmir yılın 365 günü fuar organizasyonları gerçekleştiren bir şehir haline gelecek. Kültürpark’ta eski fuar alanının nostaljisi korunacak, her yıl 10 gün süren bir uluslararası festival organizasyonu düzenlenecek. Duvarları yıkılarak halka açılacak.

 

Kadın Eğitim, İstihdam ve İş Merkezleri; 20 bin kadına iş ve eğitim imkânı verilerek hayatın her alanında olmaları sağlanacak.

 

İzmir sınırları içerisinde yer alan tüm amatör spor kulüpleri her türlü branşta şartsız desteklenecek. Kulüplere profesyonel branşlarda da, yerli sporcu hassasiyeti çerçevesinde destek verilecek.

 

Çeşme Ekrem Pakdemirli Havalimanı; havacılık sporlarında da kullanılacak ilk ve tek sivil havacılık merkezi haline getirilecek.

 

Akıllı Otoparklar: Şehrin en önemli sorunları arasındaki otopark yetersizliği ne karşı, geneli yer altında inşa edilecek, işlevsel, pratik yeni otopark alanlarıyla çözülecek. Otapark kapasitesi 5 yıl içinde 80 bin araçlık potansiyele ulaşılacak.Tüm kapalı otoparklarla, yol kenarı parklarının ilk 15 dakikası ücretsiz olacak.

 

TEK TEK PROJELER

"Çanakkale-İstanbul-AnkaraAntalya Otoyolları,  İkinci Çevreyolu Şehir Bağlantıları ve Tüneller, Gaziemir, Batı ve Doğu Çevreyolu Projesi, Battı-çıktılar Köprülü Kavşaklar, İZKARAY (Karayolu ve Raylı Körfez Geçiş Projesi), İzmir Raylı Sistem Ağı, Deniz Ulaşımında Yeni İskeleler, Yeni Hatlar, Çeşme Havacılık, Hava Sporları ve Turizm Merkezi, Çandarlı Kuzey Ege Limanı Projesi, Alsancak Kruvaziyer Limanı, Marinalar, Balıkçı Limanları, Aliağa-Çaltılıdere Tekne İmal OSB ve Çekek Yeri, Hava Kargo Taşımacılığı, Serbest Bölgeler, Organize Sanayi Bölgeleri, Bilim, Teknoloji ve Yazılım Vadisi, İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarım ve Gıda Ürünleri A.Ş., Gıda ve Tarım Teknolojileri Vadisi, Süt ve Süt Ürünleri Bölgesi, Katı Atık Ayrıştırma, Depolama, Geri Dönüştürme ve Enerji Üretme Projesi, Yağmur SuyuKanalizasyon Arıtma Projesi, İzmir'in İçme Suyunun Kapasite ve Kalitesinin Garanti Altına Alınması, Körfez Koruma ve Kullanma Planı, Akıllı Kent İzmir, Örnek Mimarili Şehirler, İzmir Bahçeleri, Urla Adalar Projesi, Teknepark Projesi, Çarpık Yapıların Elden Geçirilmesi Projesi, Planlı Şehir İzmir, Kemeraltı ve Damlacık'ın restoreasyonu, Yeşildere Vadisi ve Kadifekale Teleferik Projesi (Tarihi Kent Merkezi), Dünyanın Sayılı ve Türkiye'nin En Büyük Arkeoloji ve Medeniyetler Müzesi, Tarihi Yapıların Restorasyonu, İzmir Şehir Tiyatroları, İzmir Şehir Konservatuarı, Festivaller Şehri İzmir, İzmir Modern Sanat Müzesi, İzmir Kent Müzeleri, Kent Enstitüleri, Kadın Eğitim, İstihdam ve İş Merkezleri, Belediye ve Üniversite İşbirliği, Gençlik Merkezleri, Devlet Okullarına Malzeme ve Bakım Desteği, Spor Kulüplerinin Desteklenmesi, Atatürk Olimpiyat Stadı ve Yerleşkesi, Türkiye'nin İlk Veledrom'u, Kapalı Yüzme Havuzları ve Spor Salonları, Bozdağ Kayak Merkezi, Çeşme Sağlık, Spor, Kültür ve Turizm Merkezi, 4,5 Yıldızlı Otel Sayısının Arttırılması, Termal Turizm Merkezleri, İzmir Uluslararası Geriatri Merkezi, Evde Sağlık Hizmeti, Engelsiz Şehir İzmir, Muhtarlık Hizmet Binaları, Taksi Durakları, Kapalı Pazar Yerleri, Akıllı Otoparklar, Semt Polikliniklerinin Kurulması ve Etkin Hale Getirilmesi, Buca Şehir Hastanesi Projesi, Çeşme Termal Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi, Sokak Hayvanlarının Korunması Projesi"

Kaynak: Editör:
Etiketler: İŞTE, ZEYBEKÇİ'NİN, İZMİR, PROJELERİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı