Haber Detayı
20 Eylül 2018 - Perşembe 10:50
 
KASIM AKDAĞ 'İTTİFAKI SEÇMEN SANDIKTA YAPACAK'
Yerel seçimlere giderken CHP’de adayların nasıl belirleneceği, önseçim mi temayül yoklaması mı diye sorular havada uçuşuyor. CHP’nin aday profili nasıl olacak. CHP yerelde ittifak yapacak mı ve kaç bin oy bekliyor. Tüm bunları CHP Buca İlçe Başkanı Kasım Akdağ ile konuştuk.
SİYASET Haberi
KASIM AKDAĞ 'İTTİFAKI SEÇMEN SANDIKTA YAPACAK'

Yerel seçimlere yaklaşırken adayların kimler olacağı, yerelde ittifakın nasıl olacağı konuları en kiritk öneme sahip gündem maddesi olarak önümüzde duruyor. 

 

Buca'da iktdar olan CHP'de ise çokça aday var. Aday belirlemede kriterler ve yöntemler üzerine ve aynı zamanda yerelde ittifak yapılıp yapılmayacağını Buca'daki iktidar partisi olan CHP'nin İlçe Başkanı Kasım Akdağ ile konuştuk. 

 

Ropörtaja başlamak kolay değil çünkü ilçe binasına yüzlerce vatandaş iş bulma umuduyla geliyor. Kimseyi kırmadan yardımcı olamaya çalışan Kasım Akdağ siyasi işlerin yanında, ailelere yardımcı olabilmek içinde yoğun mesai harcıyor. Bu mesaiye okula yeni başlayan çocukların kıyafetleri de dahil.

CHP'NİN ADAY PROFİLİ 

Cumhuriyet Halk Partisi'nde belediye başkanları sosyal ve şeffaf belediyecilik yapacak. Partinin tüzüğü ve programında bu nitelikler açıkça var. Zaten parti artık bu noktada ilçe başkanlarını da denetleyecek. Denetleme de her yerde eşit yaptıracak ve önceliklere göre hizmet sıralanışı sağlanacak. Örneğin, kadın sığınma evi mi, kreş mi yurt mu bunlar belirlenip ona göre yapılacak.

 

ADAYLAR NASIL BELİRLENECEK

Parti kendi iç yöntemleriyle temayül yoklaması yapıp, temayülden çıkan ilk 3-4 içinden genel merkez kendi kriterleriyle değerlendirme yapacak.

 

Belki temayülden birinci çıkanla değil ama kazanılabilecek adayla gidilecek. Örgüt içinde seçilirliği başka, kamuoyunda seçim almak başka bir şey. Mevcut başkanlarda buna dahil edilecek. Belediyemiz olmayan yerlerde bu temayül yoklamaları daha erken yapılacak ama belediyemiz olan yerlerde daha geç Ekim gibi yapılacak.

 

Kasım Akdağ'a Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Yerel seçimde adaylık düşünenler kongrelerde aday olmasın” sözlerinin hala geçerli olup olmadığını sorduğumuzda, “Genel başkanımızın mantığı doğru ama milletvekilliği için il başkanlıklarından istifa eden arkadaşlar oldu. Genel başkanın sözleri adayların il ve ilçelerden çıkması sonrası da örgütün içinin boşalmaması içindir. Genel merkezin bu konuda hassasiyet var.” dedi. 

 

YERELDE İTTİFAK

Yerelde resmi ittifak yapma imkanı yok ancak yerelde seçmen ittifak yapıyor. Zaten birçok parti belediye başkan adayı çıkarmıyor. Seçmenin sandıkta ittifak yaptığı rakamlara bakılırsa çok açık görünüyor.

 

Biz bütün seçmenlerden oy istiyoruz.  Resmi ya da gizli ittifak yapmaya gerek yok. Yerelde iddiası olmayan partinin seçmeni en güçlü partiye destek veriyor. İzmir bazında baktığınız zamanda bu hep CHP’nin lehine olmuştur. Böyle olmaya da devam edecek. İnsanların da kendilerini içinde bulacakları yerel yönetim anlayışlarına sıcak bakacaklarına inanıyorum.

Mesela geçmiş seçimlerde de gizli ya başka türlü ittifak yapılmadı ama ona rağmen seçmen sandıkta birleşti.

 

Cumhur ittifakına karşı CHP-İyi Parti ittifakını görmek isteyen seçmen bunu görmeyince kararsızlık duymaz mı?

24 Haziran öncesi Türkiye’nin önüne acele bir seçim konuldu ve gerekçeleri anlatıldı. Komuoyuna Cumhurbaşkanı ve Başbakan tarafından bu ülkenin koalisyonlardan bezdiğini yorulduğunu anlata anlata 16 yıl iktidar olundu. Son seçimde de aynı şeyler savunuldu.

 

MHP ile sandıkta Cumhur İttifkı kuruldu bu da bir koalisyon. Aynı koalisyonlara devam ediyorlar. Şikayetçi olduğunuz durumda ısrar etmek ne kadar doğru.

 

Ekonomik koşullar ağırlaştı. Türkiye’de bunu şimdi ama ilerleyen aylarda bunun ağırlığı hissedilecek. Bu da sandığa kesinlikle yansıyacaktır.

 

İşsizlik had safhada, burası siyasi parti ama her gün 200 tane insan işle ilgili taleplerle geliyor. Eminim ki AK Parti ve MHP’de çok daha fazladır. Ülkenin durumu ortada, seçmenin sagduyulu davranacağını ve bir kez daha yetkiyi bu ittifaka vermeyeceğini düşünüyorum.

 

24 Haziran sonrası oluşacak tabloyu anlatmamıza rağmen seçmen duygusal davrandı. İstikrarın ve ekonominin iyi gideceği tüm medya tarafından anlatıldı. Oysa gördük ki ortada ne istikarar ne de ekonomi varmış. Vatandaş bunu biliyor. Şuan Eylül ayı olmasına rağmen pazarda domates 7 lira soğan 8, patates 9 lira bunu sevinmek mümkün değil. Bu tablo sandığa muhakkak yansıyacaktır.

 

CHP BUCA’DA İTTİFAKSIZ KAZANABİLİR Mİ?

 

CHP Buca’da ittifaksız da kazanabilir. Cumhurbaşkanımızın Buca’da aldığı oy 155 bin, parti olarak aldığımız oy da 120 bin. 20-25 bin seçmenimizin diğer partilere gitti ve bu konuda duygusal davrandı.

 

Cumhurbaşkanlığında Muharrem İnce’nin aldığı oyun 155 bininin CHP’liler tarafından mı verildiğini düşünüyorsunuz?

Elbette CHP’liler tarafından verildi. Bunların bir kısmının milletvekilliğinde HDP ve İyi Parti’ye oy verdiğini biliyoruz. İyi Parti’ye milletvekili verip seçime soktuğumuz için abes durmadı. HDP’nin baraj duygusallığı nedeniyle oy verenler oldu. Çünkü Cumhurbaşkanlığında İyi Parti’nin aldığı oy 17 bin, HDP’nin aldığı oy 19 bin diğer aldığı oylar CHP seçmeni. Bu oyların gereceğini düşünüyorum.

 

AK Parti’de milletvekilliğinde 94 bin oyu var. MHP’nin aldığı oy ise 20 bin. Üstüne koyduğunuzda 120 bin yapıyor. Bizim parti olarak en kemik oyumuz 120 bin, biz 150 bandında oy alıp iktidar olacağız.

 

Seçmen ittifak yapıyor. Resmi ya da gayrı resmi ittifak yapmaya gerek yok. Biz İyi Partiyi parlementoya soktuk. İyi Parti burada oyun kuramıyorsa oyun bozmak içinde hamle yapmaz. İyi bir aday çıkartıp CHP’ye seçim kaybettireyim tarzında bir yaklaşım göstereceğini zannetmiyorum.

 

Ben değil tabanda böyle düşünüyor. İyi Parti burada 35 bin oy aldı. Çok iyi bir aday çıkartıp kaç bin oy arttırabilir.

 

İyi Parti rüştünü ispat etmek için seçime güçlü girmek istemez mi?

CHP bu ülkede demokrasinin sigortası, öyle bir hamleyi boşuna yapmadı. Vefa da işe yarar ama seçmenin sağduyusana inanıyorum. Buca seçmenine güveniyorum.

Kaynak: Editör:
Etiketler: KASIM, AKDAĞ, 'İTTİFAKI, SEÇMEN, SANDIKTA, YAPACAK',
Yorumlar
Haber Yazılımı