Haber Detayı
16 Ağustos 2018 - Perşembe 07:26
 
'KRİZİ FIRSATA ÇEVİRMEMİZ MÜMKÜN'
Ege Genç İşadamları Derneği Başkanı Aydın Buğra İlter, ekonomide ve uluslararası ticarette yaşanan sıcak gelişmeleri değerlendirerek tasarruf ve verimliliği arttıracak şekilde yeniden yapılanmaya gereksinim olduğuna dikkat çekti.
EKONOMİ Haberi
'KRİZİ FIRSATA ÇEVİRMEMİZ MÜMKÜN'

Ege Genç İşadamları Derneği Başkanı Aydın Buğra İlter, ekonomide ve uluslararası ticarette yaşanan sıcak gelişmeleri değerlendirerek tasarruf ve verimliliği arttıracak şekilde yeniden yapılanmaya gereksinim olduğuna dikkat çekti. Aydın Buğra İlter yaptığı değerlendirmede atılacak doğru adımlarla krizi fırsata çevirmenin mümkün olduğunu belirtti.

İçinden geçmekte olduğumuz finansal zorluğun ve dalgalanmanın, temelleri sağlam olan Türk ekonomisinin potansiyelini sergilemesini engellemeyeceğini söyleyen Ege Genç İşadamları Derneği Başkanı Aydın Buğra İlter, “Bununla birlikte ülkemiz açısından zaman kaybına yol açmaması için hep birlikte ve mutabakatla gereken adımların atılması gerekiyor” dedi.

 

Son dönemde yaşanan kurun yüksekliği kadar oynaklığının da üretici ve iş dünyası açısından belirsizlik yarattığını dile getiren EGİAD Başkanı Aydın Buğra İlter, “Bu nedenle, likidite yönetimine ilişkin atılan adımların yanında, kurun istikrara kavuşması için sıkı para politikası uygulanması önemlidir. Yürürlüğe konulan, finansal sektöre olan borçların yeniden yapılandırılmasına ilişkin yönetmeliği, borçluluğu yüksek olan özel sektörümüze nefes aldırabilecek bir önlem olarak olumlu değerlendiriyoruz” diye konuştu.

 

Kısa vadede, kenetlenerek kararlılık ve fedakarlıkla gerekli acil adımların atılmasını takiben; kamu ve özel sektörün tasarrufa yönelmesi, herkesin iş ve iş süreçlerini sürdürülebilirlik, verimlilik ve maliyet bazında yeniden gözden geçirmesi ve yapılandırması gerektiğine vurgu yapan İlter, şunları kaydetti; “Yerli ve yabancı sermaye açısından yatırım ve iş yapma ortamının daha öngörülebilir hale getirilmesi, güçlü kurumlar tesis edilmesi ve güven ortamı sağlayan yapısal reformlar gerçekleştirilmesinin büyümemizin de daha doğru bileşenlerle ve sürdürülebilir olarak gerçekleşmesini sağlayacağına inanıyoruz. Tüm bunları yaparken, derin ekonomik ilişkiler içinde olduğumuz Avrupa Birliği ile ilişkilerin olumlu olarak devam ettirilmesi ve ABD ile olan sorunların bağımsızlığımızdan ödün verilmeksizin diplomasi yoluyla çözülmesini ümit etmekteyiz.”

 

“Hükümetimizin ortaya koyduğu ekonomik program ve alınacak önlemlerin başarısı için iş dünyasının genç temsilcileri olarak desteğimizi kararlılıkla ifade etmekteyiz. Tasarruf ve verimliliği arttıracak şekilde yeniden yapılanma ve ayrıca ekonomik unsurlarının yanında sosyal ve teknolojik unsurları da kapsayan sürdürülebilir kalkınma hedefleri çerçevesinde yapılacak aksiyonlar ile durumu fırsata çevirmek mümkündür. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ifade ettiği üzere, “Ekonomik kalkınma, hür, müstakil, daima daha kuvvetli, daha refah Türkiye idealinin belkemiğidir” şeklinde konuştu.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 'KRİZİ, FIRSATA, ÇEVİRMEMİZ, MÜMKÜN',
Yorumlar
Haber Yazılımı